Belépés
Elfelejtettem a jelszavamat

Oltani vagy nem oltani – ez itt a kérdés?

2021-06-15

Lassan egy éve annak, hogy küzdünk a vírustagadók ellen, most az oltásellenesek bújtak ki a föld alól tömegével.

Előre bocsátom, hogy magam is a veszélyeztettek közé tartozom, mert ötven év felett, magas vérnyomással sajnos magam is annak számítok. Ráadásul a férjem betegsége miatt duplán azok vagyunk. Nem szeretném, ha a lányomat más nevelné fel. De nem félek. Itt egészen másról van szó.

A jelen ismereteink szerint akárcsak a megfertőződés, az oltás sem valószínű, hogy hosszabb távon védettséget ad. Tehát aki vállalja, hogy beoltatja magát, az – mondom, a mostani hírek szerint – félévente be kell, hogy oltassa magát. A nyájimmunitáshoz az kellene, hogy a lakosság 60 százaléka beoltassa magát. Itt nincs vagy-vagy. A megfertőződéssel ugyanis nem lehet elérni nyájimmunitást, mert ha fél év után újra el lehet kapni, akkor az egy mókuskerék lenne, nyájimmunitás soha. Marad tehát az oltás. Számoljunk utána, hány évbe telik, míg az oltással elérjük a nyájimmunitást, ha a lakosság 15, jó esetben 30 százaléka oltatja csak be magát, ahogyan most nyilatkoztak? Sokba, legalább 3-4, de inkább több év. És ennyi idő alatt a felelősen élők és gondolkodók legalább 6-8-10 alkalommal kapnak oltást. Ami rengeteg pénzbe kerül az államnak, de később nekünk is, mert szerintem ez nem lesz ingyenes a végtelenségig. Nos, ha eddig eljutottál az olvasásban, és nem mérgelődtél fel, akkor racionálisan gondolkodó ember vagy, folytassuk a lényeggel.

Társadalmi szolidaritás. Két szó, amely sokkal, de sokkal többet jelent annál, amit valaha is gondoltunk.

  • Amikor karácsonyi cipősdobozt készítesz össze, hogy a rászoruló gyerekek is kapjanak valamit az ünnepen.
  • Amikor élelmiszercsomagot osztasz.
  • Amikor felhívsz egy négyjegyű számot, hogy párszáz forintot érő hívásod direktbe azokhoz jussanak el, akik rászorulnak.
  • Amikor szelektíven gyűjtöd a hulladékot.
  • Amikor magot teszel a madaraknak télen.
  • Amikor adóddal támogatod azokat, akik többszörösen is rászorulnak.
  • Amikor nem szemetelsz az utcán.
  • Amikor felveszed a maszkot.

Nos, akkor mind-mind egyfajta társadalmi szolidaritásban veszel részt. Kis lépésekben ez borzasztó nagyerejű eredményekhez vezethet hosszútávon. Annak a családnak, akinek adtál egy kiló tésztát, a gyereknek, akinek adtál egy csokit, a betegeknek, akiknek utaltál párszáz forintot, és a Földnek, hogy nem dobsz el bármit bárhova.

Az oltás is egyfajta társadalmi szolidaritás. Mindenkinek van olyan hozzátartozója, aki veszélyeztetett, akár több is. És mint láthattuk, nemcsak ők vannak veszélyben, hanem a makkegészséges emberek is. Olyan ez a vírus, hogy nem lehet tudni, ki, hogyan kapja meg, és mit okoz a szervezetében.

Ne állj félre, hogy azok kaphassanak oltást, akik betegek vagy bátrak. Nem hiszem, hogy kiveszett a társadalmi szolidaritás a magyar társadalomból. Inkább hiszem azt, hogy képesek vagyunk tenni azokért, akiknek szükségük van rá. Mert nem tudjuk, kik azok. Bárki és mindenki lehet.

Most mutasd meg, ki vagy. Most mutasd meg, hogy képes vagy szolidaritást vállalni milliónyi honfitársaddal. Most mutasd meg, milyen forradalmár vagy. Most mutasd meg, hogy nemcsak szidni tudod a világot, de képes vagy tenni is érte. Hogy ne csak a te nagymamád élje túl, hanem az enyém is.

 

Hozzászólások (0)